Jak rozmawiać z dzieckiem? Praktyczne porady

Redakcja

3 stycznia, 2024
Rodzice nierzadko nie wiedzą, jak reagować w sytuacjach okazywania silnych emocji przez dziecko. Właściwa reakcja, a przede wszystkim rozmowa, są jednak konieczne, by pociecha nauczyła się panować nad swoimi zachowaniami. Jak więc rozmawiać z dzieckiem o trudnych emocjach?

Jak rozmawiać z dzieckiem o lęku?

Chcąc przeprowadzić z dzieckiem rozmowę o lęku należy samemu uświadomić sobie, czym różni się on od strachu. Lęk to subiektywne odczucie, związane z życiowymi doświadczeniami, przekonaniami i temperamentem. Strach jest natomiast reakcją na realne czynniki. Jeśli dziecko odczuwa lęk, należy okazać mu zrozumienie i wsparcie. Nie wolno używać z kolei zwrotów bagatelizujących jego stan, typu „Nie ma się czego bać”.

Jak rozmawiać z dzieckiem o smutku?

Smutek dziecka jest często trudny do zaakceptowania przez rodziców. Może być to związane z faktem, że dorośli nie przeżywają niektórych sytuacji tak mocno, jak maluchy. Nie wolno jednak lekceważyć tego uczucia, ponieważ w przyszłości dziecko może je tłumić, co nie jest zdrowym odruchem. Warto przytulić pociechę i zachęcić do powiedzenia pełnym zdaniem, co jest przyczyną smutku. Należy też zapewnić mu wsparcie, np. poprzez mówienie „Przejdziemy przez to razem”.

Jak rozmawiać z dzieckiem o złości?

Złość dziecka wywołuje też nierzadko frustrację rodziców. Warto jednak zrozumieć, że złość nie należy do negatywnych emocji i jest spowodowana często bezradnością w określonej sytuacji. Po wybuchu złości malucha trzeba poprosić go o wyrażenie jego przyczyny na głos, a następnie w krótkich zdaniach wytłumaczyć mu zaistniały stan rzeczy i określić granice akceptowalnych zachowań.

Polecane: