Książki które pomogą ci zrozumieć rodzicielstwo – 5 wybranych pozycji

Redakcja

5 stycznia, 2024
Książki poświęcone rodzicielstwu powinny zainteresować każdego rodzica, a w szczególności przyszłe mamy spodziewające się narodzin dziecka. Pozwalają one lepiej zrozumieć istotę rodzicielstwa, ale także poszerzają nieco horyzont. Na jakie tytuły warto zwrócić szczególną uwagę? 

5 książek, które każdy rodzic powinien przeczytać

  1. Sheila Kitzinger „Płaczące niemowlę” Nim nie zostaniemy rodzicami ciężko jest przygotować się w jakikolwiek sposób na płacz dziecka, dopóki nie doświadczymy tego na własnej skórze. Książka poprzez zbiór doświadczeń setek matek, pokazuje w jaki sposób radzą sobie matki w tej sytuacji i jakie emocje temu towarzyszą. Nie jest to jednak zbiór porad jak sobie radzić w takiej sytuacja, a pokazanie rzeczywistości, która nieco odbiega od tej wyidealizowanej.
  2. Bruno Bettelheim “Wystarczająco dobrzy rodzice” Książka jest wręcz pozycją obowiązkową dla każdego rodzica. Bruno Bettelheim stara się przekazać szereg nauk, podchodząc do sprawy w nieco psychologiczny sposób. Książka pomaga rodzicom znaleźć „złoty środek” w wychowaniu malucha. Bettelheim skupia się na celu dobrego rodzicielstwa- pozwoleniu dziecku rozwijać się samodzielnie, nie przekładając tym samym swoich niespełnionych ambicji. 
  3. Sheila Kitzinger „Rok po urodzeniu dziecka” Autorka podchodzi do sprawy rodzicielstwa od nieco innej strony. Jak sam tytuł sugeruje, książka skupia się przede wszystkim na matce, która musi odnaleźć się w nowej roli tuż po narodzinach dziecka. Ta książka potrafi rozwiać wiele wątpliwości, lęków i daje wiarę i otuchę świeżym mamom. 
  4.  Adele Faber Elaine Mazlishb„Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci”  Kolejna pozycja to raczej poradnik, w którym dowiemy się między innymi jak skutecznie kształtować swoje pociechy oraz jak z nimi rozmawiać i dojść do porozumienia. Pokazuje także jak wielką pracę muszą podjąć rodzice by wychować dziecko.
  5. Adele Faber Elaine Mazlish „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” Ostatnia już pozycja, a dokładnie również poradnik ukazujący w jaki sposób komunikować się ze swoimi pociechami. Odnajdziemy w niej sposoby na to jak lepiej zrozumieć nasze dziecko oraz jak być samemu przez nie rozumianym. To uniwersalny tytuł, który warto przeczytać niezależnie od wieku dziecka.

Polecane: