Istotna rola przyszłego ojca w trakcie porodu

Redakcja

4 stycznia, 2024
Czas oczekiwania na pierwszego potomka z pewnością jest wyjątkowo trudny dla obu rodziców. Zwykle więcej uwagi skupione jest na przyszłej mamie, która musi się do porodu odpowiednio przygotować. Niemniej jednak nie można zapomnieć także o przyszłych ojcach, którzy przeżywają narodziny malucha na swój własny sposób. Wobec tego jak przygotować się na poród będąc ojcem?

Jak mężczyzna może wesprzeć swoją partnerkę podczas porodu?

Jak przygotować się na poród będąc ojcem? To pytanie zwykle zadaje sobie wiele tatusiów. Przede wszystkim najlepiej przygotować się do mentalnego wsparcia swojej partnerki. Nie będzie to dla niej najłatwiejszy okres, a mężczyzna powinien umiejętnie i spokojnie redukować napięcie i stres. To z pewnością pomoże zachować przyszłej mamie spokój i jednocześnie ułatwi cały proces wydawania na świat potomka.

Jak długo trwa poród?

Mężczyźni zwykle nie są gotowi na to, jak długo może trwać poród. Muszą sobie oni jednak uświadomić, że rodzenie dziecka siłami natury może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Wobec tego panowie przez cały ten czas powinni być gotowi i aktywnie wspierać swoje partnerki. W ten sposób mogą oni sprawić, że poród będzie dla nich o wiele łatwiejszym doświadczeniem.

Jak przygotować się na poród przez telefon?

Jeśli przyszli rodzice wiedzą, że nie zdążą do szpitala, wówczas konieczne jest skontaktowanie się w pogotowiem i przygotowanie się do porodu „przez telefon”. Przyszli rodzice powinni stosować się do wytycznych położnego i uspokoić nerwy. Wszystko z pewnością dobrze się skończy.

Polecane: