Kiedy jest najlepszy czas na podzielenie obowiązków rodzicielskich?

Redakcja

1 stycznia, 2024
Jakie są wady podziału obowiązków rodzicielskich? Główną wadą tego rozwiązania jest, to że rodzice będący w konflikcie wpłyną w negatywny sposób na swoją pociechę. Problemem są kłótnie rodziców oraz ich wpływ na dziecko. Dodatkową wadą jest konieczność spędzania ze sobą opiekunów czasu, nawet przy ograniczeniu znajomości.

Jakie są zalety podziału obowiązków rodzicielskich?

Niewątpliwie główną zaletą sprawiedliwego podziału obowiązków rodzicielskich jest jednoczesny wpływ obojga opiekunów na dziecko. Dzięki temu ma ono kontakt z obojgiem rodziców i stworzone optymalne środowisko do rozwoju. Powszechnie wiadomo, że dzieci dojrzewająca z obojgiem rodziców rozwijają się znacznie lepiej.

Jakie są najlepsze sposoby na podzielenie obowiązków rodzicielskich?

Jak wcześniej wspomniano system opieki naprzemiennej posiada wady oraz zalety. Aby zoptymalizować taką opiekę jak najlepiej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim rodzice powinni być zaangażowani w wychowanie dziecka. Od lat przyjmowało się wariant gdzie to zazwyczaj matka opiekowała się dzieckiem na co dzień, a ojciec spotykał się jedynie w weekendy. Na dzień dzisiejszy na szczęście odchodzi się od tego wadliwego systemu.  Badanie psychologiczne rozwoju dziecka od lat pokazują, że dzieci najlepiej rozwinięte to te które posiadały dwójkę rodziców. Z racji tego oboje rodzice powinni spędzać z dzieckiem równą ilość czasu. Jest to najbardziej sprawiedliwy system nie tylko dla dziecka, ale także dla obojga rodziców. Aby tego dokonać rodzice muszą dojść do porozumienia. Robi się to nie tylko ze względu na własne poczucie komfortu, ale również bezpieczeństwo dziecka.

Polecane: